50 évvel ezelőtt kapott Nobel-díjat Wigner Jenő fizikus

Varga János cikke a NUKLEON legújabb számában.

"A tudományos elméknek az a galaxisa, amely az atomenergia felszabadításán dolgozott, valójában a Marsról érkezett látogatókból tevődött össze. De nehéz volt számukra, hogy idegen akcentus nélkül beszéljenek angolul, ezért álcázásként magyarnak mondták magukat." -írja szellemesen Fritz Houtermans, a csillagenergia nukleáris eredetének felismerője. 
 
Neumann János, Wigner Jenő, Szilárd Leó, Teller Ede és Kármán Tódor alkotta azt a kis csoportot, amely a számítógép, az atomreaktor, atom- és hidrogénbomba, valamint a sugárhajtású repülőgép feltalálásával, illetve megalkotásában való részvételével hihetetlen mértékben gazdagította az Egyesült Államok tudományát, technikai potenciálját, és járult hozzá a nemzet és a demokrácia védelméhez. Tudóstársaik intelligenciájuk és kreativitásuk elismeréseként maguk között marslakóknak nevezték őket, bár Wigner - a többiekkel ellentétben - nem szerette ezt a titulust. „Szilárd, Teller és Neumann szerette a „marslakó” titulust, én nem.” – írja emlékiratai 229. oldalán. (Kármán Tódor is szerette – a szerző). 
 
Sajnos ma már egyetlen marslakó sem él. (Teller Ede volt az utolsó.) Életműve a tudomány és technika iránt vonzalmat érző, érdeklődőbb tanulóifjúság számára követendő példa lehet.