A Magyar Nukleáris Társaság (MNT) eddig is támogatta a paksi atomerőmű bővítését új blokkokkal, és a 2014. január közepén nyilvánosságra hozott megállapodás után is úgy gondolja, hogy szükség van új atomerőművi blokkok építésére. A hazai villamosenergia-fogyasztás enyhe növekedése várható a jövőben, az erőművek többsége műszakilag és erkölcsileg elavul, így néhány régi, hagyományos erőművet le kell majd állítani a következő években. Ezért olyan új erőművi blokkok létesítése szükséges, amelyek nem járulnak hozzá a klímaváltozáshoz, ugyanakkor növelik az energiaellátás biztonságát. A szóban forgó paksi bővítéssel 2400 MW kapacitás keletkezik, ami helyettesíteni – és kis mértékben bővíteni – tudja a jelenleg üzemelő, de 2032. és 2037. között leállításra kerülő négy atomerőművi blokk 2000 MW-os kapacitását. Fontosnak tartjuk, hogy a hazai erőműparkban hosszú távon megmaradjon a nukleáris energiatermelés, amely eddigi is meghatározó szerepet játszott a villamosenergia-ellátásban Magyarországon. Véleményünk szerint az új atomerőművi blokkok létesítése nem veszélyezteti a megújuló energiaforrások hányadának a jövőbeli növekedését a hazai villamosenergia-termelésben.
A paksi bővítés tudományos-műszaki előkészítése során megfogalmazott elvárásoknak több erőműtípus is megfelelt. A követelmények között szerepelt, hogy az új blokk rendelkezzen a harmadik generációs reaktorok biztonsági rendszereivel, lehetőleg a hazánkban jól ismert nyomottvizes technológián alapuljon és ne prototípus legyen, hanem már létező konstrukció. Az orosz AES-2006 típusú orosz blokkok is azok között a reaktorok között voltak, amelyek telepítését a szakemberek javasolták. A lehetséges típusok kiválasztása után a döntést nem elsősorban műszaki, hanem gazdasági szempontok szerint kellett meghozni. Az új blokkok telepítéséről létrejött orosz-magyar megállapodást az MNT szakmai szempontból pozitívan értékeli, hiszen olyan erőműtípust választottak, amely minden műszaki követelménynek megfelel. A gyors döntés fel tudja gyorsítani a beruházás megkezdését. Komoly kockázatnak tartjuk – és ez akár az egész projekt sikerét veszélyeztetheti – ha a kérdés a pártpolitika kereszttüzébe kerül, és a későbbiekben a műszaki kérdésekben nem szakmailag megalapozott döntések születnek.
A kormányszinten történt megállapodás után a szakemberekre komoly feladatok várnak a műszaki tartalom pontosításában, az engedélyezési eljárásokban és a beruházás előkészítésében. Az oktatás és a kutatás-fejlesztés területén mindenképpen szükség van olyan intézkedésekre, amelyek elősegítik a hazai szakértelem fenntartását és továbbfejlesztését.
Az MNT a döntés következtében felmerülő kérdésekben szívesen ad szakmai segítséget, hiszen közhasznú társaságunk alapszabálya szerint egyik fő feladatunk a lakosság különböző csoportjainak tájékoztatása a nukleáris technológia békés célú és környezetbarát alkalmazásáról.
Budapest, 2014. január 21.
A Magyar Nukleáris Társaság elnöksége